Wiosna, to doskonały czas nie tylko na zrobienie gruntownych porządków w naszych szafach, ale także… w doniczkach! W marcu, gdy słońce częściej i chętniej zagląda do okien, przesadzanie roślin jest szczególnie wskazane, gdyż właśnie wtedy kwiaty są pobudzone do wzrostu po zimowym „spoczynku”. Przesadzanie raz na jakiś czas (w przypadku młodych roślin co roku, a starsze co 2-3 lata) jest też konieczne z innego względu - gleba stopniowo ulega zbiciu i pod wpływem składu chemicznego wody zmienia się jej odczyn.
Oczywiście przesadzanie powinno się robić z głową – aby dobrze przeprowadzić wiosenną pielęgnację naszych roślin, trzeba się do tego nieco przygotować. Oto 5 żelaznych zasad, dzięki którym prawidłowo przesadzimy nasze rośliny doniczkowe.
Przygotuj odpowiednią doniczkę
Jednym z najważniejszych punktów w procesie przesadzania roślin jest dobranie odpowiedniej doniczki – nie za dużej i nie za małej. Aby jak najlepiej oszacować idealną wielkość powinniśmy najpierw wyjąć roślinę ze starej doniczki i sprawdzić, czy korzenie przerosły całkowicie ziemię tworząc zwartą bryłę. Jeśli tak – musimy znaleźć dla naszego kwiatka większy „dom”. Jednak doniczka nie powinna być o wiele większa od starej - jeśli przesadzamy małą roślinę, może mieć średnicę większą o 1-2 cm. W przypadku większych roślin wybierzmy doniczkę większą o 2–4 cm.
Uwaga – jeśli korzenie zaczęły wychodzić przez otwór w dnie doniczki, lepiej ją stłuc niż na siłę wyciągać roślinę. Najważniejsza jest wówczas ochrona korzeni, które nie powinny ulec uszkodzeniu podczas przesadzania.
Pamiętaj - osłonka to nie doniczka
Bez względu na to, czy doniczka jest plastikowa, gliniana czy ceramiczna, pamiętaj o tym, że powinna mieć na dnie mały otwór, przez który wydostaje się woda i dochodzi powietrze. Dopiero taki pojemnik możemy wstawiać do ozdobnej doniczki (bez otworu) lub podstawić go na podstawce, która zatrzyma nadmiar wody.
Przyszykuj ziemię z perlitem
W sklepach i kwiaciarniach najczęściej możemy dostać ziemię uniwersalną - zawiera ona głównie odkwaszony torf, rozłożony i rozdrobniony kompost oraz piasek, a do tego jest dosyć lekka i przepuszczalna dla wody. Jeśli mamy w domu fikusa, jukę czy dracenę możemy kupić dla nich specjalną ziemię dla palm, która ma startową dawkę odpowiedniego dla tych gatunków nawozu.
Dodatkowo zawsze warto do ziemi dodać perlit – lekki materiał pochodzenia wulkanicznego w formie białych, nieregularnych grudek. Perlit ma właściwości rozluźniające i spulchniające podłoże – ze względu na swoją strukturę zapewnia korzeniom lepsze oddychanie, a tym samym wydłuża ich żywotność.
Zrób drenaż
Zanim jednak umieścimy ziemię z dodatkami w doniczce, należy zrobić drenaż, który pełni ważną funkcję dla prawidłowego wzrostu rośliny doniczkowej. Dzięki poprawnie wykonanemu drenażowi nadmiar wody w doniczce odpłynie swobodnie (nie dojdzie do „zaklejenia” otworu przez mokrą ziemię), a my zapobiegniemy gniciu korzeni.
Jak się robi drenaż? To bardzo proste – wystarczy umieścić na dnie doniczki odpowiedni materiał, który zapobiegnie zatkaniu się otworu. Takim materiałem mogą być po prostu kamyczki, keramzyt, piasek lub nawet fragmenty potłuczonej glinianej doniczki. Bez względu na co się zdecydujemy ważne, aby stworzyć z nich ok 2-centymetrową warstwę w mniejszych doniczkach lub przy większych adekwatnie wyższą (nawet do 10 cm).
Przesadzaj delikatnie i dokładnie
Gdy mamy już odpowiednio przygotowaną nową doniczkę z ziemią, możemy w końcu przejść do umieszczania w niej rośliny. Należy wyciągnąć kwiatka z poprzedniej doniczki, usunąć nadmiar ziemi i – uwaga – wyciąć martwe części rośliny, które mogą wystąpić po okresie zimowym. Następnie delikatnie rozluźniamy bryłę korzeniową i już możemy wsadzić roślinę do nowej donicy, gdzie obsypujemy ją równomiernie ziemią. Możemy ostrożnie potrząsając doniczką, aby pozwolić ziemi wypełnić wszystkie wolne zakamarki między korzeniami. Na końcu powinniśmy od razu podlać roślinę. Voilà – w ten sposób nasz kwiatek ma już nowy dom, w którym bez przeszkód może rozwijać liście na wiosnę.