Okres letni już za nami – w wielu miastach mogliśmy wypoczywać wśród zielonych drzew, wysokich traw i w ogródkach pełnych kwiatów. Niestety nie wszędzie tak było – w wielu miejscach mieliśmy dokładnie odwrotną sytuację, bo zamiast zielonych oaz napotykaliśmy... betonowe place. Problem braku zieleni dotyczy przede wszystkim dużych miast, gdzie centra wypełniają biurowce, ale i w mniejszych miejscowościach doświadczamy coraz częściej zjawiska "betonozy", która jest nieprzyjazna zarówno dla mieszkańców i niekorzystna dla samego środowiska.
Co zrobić, aby uchronić miasta przed szklano-betonowymi krajobrazami? Przede wszystkim zadbajmy o to, co jest wokół nas – możemy chociażby stworzyć kwietną łąkę przed naszym biurem, czy też postawić ozdobne donice z kwiatami. Oto kilka pomysłów na walkę z betonozą, które już dziś mogą wdrażać właściciele biur i budynków użyteczności publicznej.
Wertykalne ogrody
Czy wiecie, że zielone ściany można robić nie tylko we wnętrzach? Wertykalne ogrody to świetny sposób na zwiększanie udziału zieleni w krajobrazie miasta. Do tego jest nie tylko bardzo efektowny, ale i ekologiczny! Warto wiedzieć, że pod pojęciem "wertykalny ogród" kryje się po prostu fasada porośnięta roślinnością - mogą to być pnące gatunki roślin, których korzenie znajdują się w ziemi (tzw. green facades) i lub specjalne instalacje złożone z paneli modułowych i systemu irygacyjnego, który doprowadza wodę na całej wysokości ściany (living walls).
Jednak bez względu na to, w jaki sposób nawadniany jest wertykalny ogród, zawsze niesie on ze sobą korzyści dla człowieka i dla otoczenia. Takie ogrody przede wszystkim regulują wilgotność powietrza i obniżają jego temperaturę przez to, że absorbują ciepło wytwarzane przez asfalt i beton. Kolejna zaleta to oszczędność pieniędzy - ogrody na budynkach pomagają ograniczyć koszty związane z klimatyzacją pomieszczeń!
Łąki kwietne
Znajdziemy je w rożnych miejsach - w parkach, na trawnikach wzdłuż ulic i torów tramwajowych, a także na skwerach i placach miejskich. Łąki kwietne są coraz częstszym widokiem w miastach, co zresztą bardzo nas cieszy, bo pięknie się prezentują, a do tego są tanie i łatwe w utrzymaniu. Warto wiedzieć, że łąki są odporne na suszę, a ich pielęgnacja ogranicza się przeważnie jedynie do dwóch koszeń w roku. Do tego taka miejska łąka zapewnia dla zwierząt pokarm i znakomite warunki do życia (m.in. dla ptaków, gryzoni, jeży, żab).
Warto wiedzieć, że to właśnie wczesna jesień jest najlepszym czasem na siew cennych przyrodniczo łąk - zasiane we wrześniu czy październiku zaczną kwitnienie już wiosną kolejnego roku. Przed wyborem mieszanki nasion, warto zastanowić się, jaki efekt chcemy uzyskać - czy łąka ma spektakularnie kwitnąć wszystkimi kolorami, być jak najbardziej naturalistyczna, czy też być domem dla pszczół. Wybór należy do nas!
Donice z kwiatami
Mogą mieć przeróżne kształty i formy – stylizowane na stare, betonowe, czy ceramiczne. Ważne, wytrzymały też niskie temperatury i przede wszystkim, żeby nam się podobały. Do tego dobieramy odpowiednie rośliny i sposób sadzenia - jednym z nich jest np. wieża kwiatowa zbudowana z wielu poziomów, na których mieszczą się dziesiątki pojedynczych sadzonek roślin.
Oczywiście, nie tylko latem i wiosną takie donice będą się doskonale prezentować - jesienią wspaniale wyglądają zasadzone w donicach wrzosy. Fioletowe kwiaty mogą występować solo lub w towarzystwie innych roślin, m.in. z kapustą ozdobną, starcem popielatym czy turzycą lub naturalnymi ozdobami (dynią, szyszkami, kasztanami).
Ogród na tarasie
W okresie pandemii dostrzegliśmy, że w pogodne dni znacznie przyjemniej pracuje się na świeżym powietrzu niż w czterech ścianach – zaczęliśmy tak urządzać nasze tarasy, aby były wygodne w użytkowaniu, ale także bardziej estetyczne. Celem jest teraz tworzenie aranżacji, które będą zachęcać do spędzania czasu na zewnątrz.
Nie rezygnujemy z korzystania z tarasów jesienią! Dbajmy o ten element przestrzeni przez cały rok - chociażby ze względu na wizerunek firmy. Postawmy np. na styl boho, w którym ważną rolę odgrywają rośliny. Idealnym dodatkiem do nich są makramy i rattanowe donice (więcej o tym trendzie przeczytacie TUTAJ), które świetnie odnajdują się w zewnętrznych aranżacjach.
O wszystkich trendach związanych z aranżacją tarasów przeczytanie TUTAJ.
Zielone dachy
Jeśli możemy robić zielone tarasy, to równie dobrze możemy zaprojektować w biurach zielone dachy! To kolejny pomysł na wpisanie się w strategię przeciwdziałania negatywnym skutkom zmian klimatu i poprawy jakości życia mieszkańców miast. Latem zielone dachy są wymarzonym siedliskiem owadów i naturalną klimatyzacją, a w zimie taka przestrzeń niweluje zanieczyszczenia powietrza. Co więcej, zielone dachy wchłaniają od 50% do 80% rocznego opadu deszczu spadającego na dach, przez co opóźniają spływ deszczówki do kanalizacji i wspomagają miejskie systemy kanalizacyjne w sytuacjach krytycznych.
Warto wiedzieć, że jednym z miast, które może pochwalić się największą liczbą zielonych dachów jest Bazylea. W tym 170 tys. mieście wprowadzono wymóg dotyczący obowiązkowego montażu zielonych dachów, co jest motywowane inwestowaniem w zdrowie mieszkańców i zachowanie bioróżnorodności. Zamontowano tam łącznie ponad 1 milion metrów kwadratowych zielonych dachów, co czyni je wiodącym miastem w zazielenianiu swoich przestrzeni.
____________
Chciałbyś zazielenić przestrzeń wokół swojego biura?
Doradzimy i przygotujemy aranżację. Skontaktuj się z nami:
tel: 606 69 55 55 lub e-mail: biuro@kwiatydlabiura.pl.