Podczas planowania roślin w biurach naszych klientów, zawsze oceniamy warunki, jakie panują w konkretnych pomieszczeniach. Ostatnio jeden z pracowników firmy spytał, czy w jego ciemnym gabinecie, do którego praktycznie w ogóle nie docierają promienie słoneczne, mogą stać jakiekolwiek kwiaty doniczkowe. Pytanie wydaje się proste, a jednak wymaga wyjaśnienia kilku ważnych kwestii.
Nie jest tajemnicą, że rośliny do wzrostu potrzebują powietrza, wody i słońca - tak nas zawsze uczono i do dziś nie bierzemy pod uwagę innej możliwości.
To prawda - światło jest dla rośliny jak pokarm, gdyż potrzebuje go do procesu fotosyntezy. Jednak ile tego światła potrzebują rośliny? Czy wszystkie gatunki roślin potrzebują tzw. "jasnego stanowiska", aby mogły się prawidłowo rozwijać?
Większość gatunków wymaga dostępu do światła słonecznego - bezpośredniego lub chociaż światła rozproszonego. Są jednak gatunki typowo cieniolubne, które będą rosnąć jak na drożdżach nawet daleko od okna - konieczne jest wtedy otoczenie ich specjalną opieką. Trzeba bowiem pamiętać, że nawet najbardziej cieniolubne rośliny muszą mieć kontakt z jakimkolwiek światłem, dlatego aby zachować je w dobrej kondycji, co jakiś czas potrzebują rekonwalescencji (np. co miesiąc) w nieco jaśniejszym stanowisku. Takimi roślinami są np. Paproć, Trzykrotka, Sansevieria czy Zamiokulkas.
Co zatem zrobić, gdy w pomieszczeniu mamy mrok, a jednak chcemy mieć w nim rośliny? Czy światło słoneczne da się zastąpić czymś innym?
Tak! Światło słoneczne z powodzeniem można zastąpić sztucznym źródłem światła. Rośliny możemy naświetlać za pomocą tradycyjnej jarzeniówki, żarówki energooszczędnej lub ledowej, ale uwaga - nie na wszystkie rośliny zadziała ta metoda, gdyż wiele zależy od gatunku rośliny i jej kondycji.
Kluczowe jest również dobranie odpowiedniej lampy - na początek trzeba rozróżnić lampy, które wspomagają kwitnienie i te które będą wspomagać wzrost czy uprawę roślin. Drugą kwestią jest ich barwa - na rynku jest dostępnych wiele opcji, ale nie wszystkie są odpowiednie dla roślin i dla ludzi. Do przestrzeni biurowych zdecydowanie odradzamy lampy z czerwono-fioletowym światłem, przy których naprawdę jest ciężko wytrzymać. Podobnie działają lampy ze zbyt jaskrawym światłem, które szybko męczą oczy.
Naszą rolą jest umiejętne dobranie lamp o odpowiedniej temperaturze i barwie, aby służyła nie tylko roślinom, ale także człowiekowi - warto wiedzieć, że takie lampy mogą wspomagać wytwarzanie witaminy D w organizmie!
Czy warto zwracać uwagę na estetykę lamp?
Oczywiście - szczególnie, gdy znajdują się w nowoczesnych przestrzeniach biurowych. Większość modeli, które można znaleźć na rynku bardziej przypominają lampy do zastosowań szklarniowych, ale my zawsze zapewniamy minimalistyczne dyskretne modele, które świetnie pasują do biurowych wnętrz.
Czy Ty również zastanawiasz się nad doborem roślin i oświetlenia do ciemnego biura?
Skontaktuj się z naszym biurem - doradzimy!
Tel: 606 69 55 55 lub e-mail: biuro@kwiatydlabiura.pl.