Jasne biura ozdobione roślinami nie tylko sprzyjają produktywności i kreatywności, ale również wpływają na zmniejszenie stresu i polepszenie się nastrojów pracowników. Co jednak, gdy w Twoim miejscu pracy nie ma zbyt wiele światła, które, jak wiadomo, jest dla nich niezbędne? Poznaj 10 roślin, które dobrze sprawdzą się w mało nasłonecznionym biurze.
1. Zamiokulkas
Zamiokulkas jest niezwykle wytrzymałą rośliną z błyszczącymi liśćmi, która do życia nie potrzebuje zbyt wiele światła. Czyni to ją rośliną idealną do zaciemnionego biura, czy też przestrzeni ze sztucznym oświetleniem. Ponadto duże kłącza pozwalają roślinie magazynować dużo wody, dzięki czemu nie musimy jej często podlewać.
2. Skrzydłokwiat
Skrzydłokwiat jest rośliną dekoracyjną o ciemnozielonych długich liściach i białych kwiatach. Dobrze czuje się on w mniej nasłonecznionych miejscach, w tym w pomieszczeniach głównie z oświetleniem biurowym, a także nie wymaga ciągłej pielęgnacji. Oprócz ładnego, przyciągającego wzrok wyglądu roślina ta znacząco wpływa na jakość powietrza i pomaga oczyszczać je z różnych zanieczyszczeń, co jest istotnym plusem w przypadku przestrzeni biurowych.
3. Aglaonema
Jeśli szukasz rośliny, której nie przeszkadza bardziej zacienione miejsca, jest niezwykle wytrzymała i przetrwa w trudniejszych warunkach, a przy tym jest łatwa w dbaniu i przyjazna dla początkujących, to Aglaonema będzie dobry wyborem. Co ciekawe występuje ona w różnych kolorach, ale dla większości charakterystyczne są różnorodne zabarwienia na lancetowatych liściach, często różowe, które zwracają uwagę i pozwalają się wybić na tle innych roślin w biurze.
4. Sansewieria
Jest to roślina, która charakteryzuje się długimi, ostrymi i spiczastymi liśćmi. Rośnie ona w trudnych warunkach i należy do roślin długowiecznych. Dobrze znosi różnice temperatur, a także słabe nasłonecznienie. Sansewieria występuje w wielu odmianach, różniących się od siebie wielkością, kolorystyką i zabarwieniem, czy też szerokością liści. Do popularniejszych należą Sansewieria gwinejska, walcowata czy też zeylanica. Niektóre odmiany są nawet bardzo cenione i poszukiwane przez kolekcjonerów wyjątkowych roślin.
5. Bluszcz
Klasyczna roślina pnąca, która idealnie sprawdzi się w ramach tzw. zielonych ścian zamieszczanych coraz częściej w biurach. Bluszcz pospolity nie tylko bujnie i gęsto rośnie, ale też dobrze wkomponowuje się w aranżację z innymi roślinami. Co ważne, bardzo dobrze znosi on małe nasłonecznienie i niższe temperatury, nie wymaga częstego podlewania, a także pomaga skutecznie filtrować i oczyszczać powietrze.
6. Chamedora wytworna
Ta pochodząca z rejonów Meksyku i Gwatemali palma o zielonym, pierzastym ulistnieniu stanowi wyjątkowo elegancką ozdobę wnętrz. Roślina ta lubi stale lekko wilgotne podłoże, nie toleruje jednak nadmiaru wody. Odnajdzie się w zacienionym lub lekko nasłonecznionym miejscu, a odpowiednio zadbana odwdzięczy się żółtymi kwiatostanami. W warunkach domowych drzewko osiąga wysokość 150 cm. Ciekawą cechą rośliny jest zdolność do oczyszczania powietrza z amoniaku i formaldehydu.
7. Dracena wonna
Odmiana ta, podobnie jak inne z rodziny dracen, jest świetnym rozwiązaniem do zaciemnionych biur. Tworzy ona gruby pień, z którego wyrasta gęsty zbiór dekoracyjnych, zielonych liści, często przybierających żółtawe i białawe przebarwienia w kształcie pasów po bokach. W warunkach wewnętrznych może osiągnąć nawet ponad 100 cm wysokości, jednak nie jest ona rozłożysta, dlatego też dobrze wkomponowuje się w węższe miejsca.
8. Anturium
Anturium stanowi bardzo dobry dodatek do biura. Posiada piękne duże czerwone liście, chociaż zdarzają się także odmiany o innych kolorach, np. różowym i fioletowym. Roślina ta toleruje mniejsze nasłonecznienie, jednak im większe ono będzie, tym więcej kwiatów ona wypuści i będzie wyżej rosła. Ta barwna roślina z pewnością przyciągnie wzrok jako atrakcyjna żywa dekoracja w biurze, a także nada mu kreatywnego charakteru.
9. Epipremnum złociste
Jest to mało wymagająca roślina doniczkowa lubiąca mniej nasłonecznione miejsca. Wyróżnia się ona dużymi, błyszczącymi, zielonkawymi liśćmi w kształcie serca, które zdobią jasno żółte smugi – im więcej słońca dostarczymy, tym więcej przebarwień się pojawi. Należy mieć na uwadze, że Epipremnum złociste może osiągać spore rozmiary i nie należy do roślin małych – dlatego też dobrze sprawdza się jako element „zielonych ścian”.
10. Aspidistra wyniosła
Są to długowieczne rośliny niezwykle łatwe w pielęgnacji. Przetrwają nawet przy słabym oświetleniu i nie regularnym podlewaniu. Posiadają one ciemnozielone i spiczaste liście o ostrych końcach osadzone na długich ogonkach, co nadaje im eleganckiego charakteru. Dobrze sprawdzą się zarówno w bardziej klasycznych stylach biur, jak również w tych nowoczesnych.
Światło słoneczne z powodzeniem można zastąpić sztucznym źródłem światła. Rośliny możemy naświetlać za pomocą tradycyjnej jarzeniówki, żarówki energooszczędnej lub ledowej, ale uwaga - nie na wszystkie rośliny zadziała ta metoda, gdyż wiele zależy od gatunku rośliny i jej kondycji.
Kluczowe jest również dobranie odpowiedniej lampy - na początek trzeba rozróżnić lampy, które wspomagają kwitnienie i te które będą wspomagać wzrost czy uprawę roślin. Drugą kwestią jest ich barwa - na rynku jest dostępnych wiele opcji, ale nie wszystkie są odpowiednie dla roślin i dla ludzi.
Zadaniem naszej firmy jest umiejętne dobranie lamp o odpowiedniej temperaturze i barwie, aby służyła nie tylko roślinom, ale także człowiekowi.