W dzisiejszych czasach pracownika nie zatrzyma już tylko umowa o pracę i legendarne „owocowe czwartki”. Dziś, szczególnie młode osoby, które dopiero wkraczają na rynek pracy, zwracają uwagę na dobrą atmosferę w firmie i to, czy ich praca będzie miała na nich pozytywny wpływ. Nie każdy jednak wie, że ogromne znaczenie w budowaniu well-beingu w biurach mają rośliny. Dlaczego firmy powinny w nie inwestować i jak wpływają na dobrostan pracowników?
Zielone biura to zdrowie biura
Biura, które pozytywnie wpływają na pracowników, powinny być odpowiednio zaaranżowane i wyposażone. I nie chodzi tu tylko o ergonomię miejsca pracy (np. dostosowanie stanowiska do potrzeb pracownika, takie jak wygodne krzesła, regulowane biurka), ale liczbę roślin, które się w nim znajdują. W związku z tym, że coraz więcej firm dostrzega potrzebę wprowadzenia natury do biur, można śmiało powiedzieć, że biophilic design jest dziś najważniejszym trendem w projektowaniu miejsc do pracy.
Jak potwierdzają badania prowadzone przez Uniwersytet w Cardiff, Uniwersytet w Exeter i Uniwersytet Groningen, biura wzbogacone o rośliny zwiększają zadowolenie przebywających w nim pracowników i podnoszą ich produktywność nawet o 15 procent. A to tylko jeden z dowodów na to, że rośliny odgrywają istotną rolę w miejscu pracy.
W jaki sposób duża ilość zieleni wpływa na komfort pracowników? Oto kilka najważniejszych zalet roślin doniczkowych:
- Poprawiają jakość powietrza i jego wilgotność
Rośliny przede wszystkim dostarczają tlen i oczyszczają powietrze, dzięki czemu jesteśmy naturalnie zdrowsi. Dracena skutecznie pochłania zanieczyszczenia w postaci tlenku węgla, benzenu, czy obecnego w powietrzu formaldehydu, a Sansewieria filtruje aceton i świetnie radzi sobie z substancjami lotnymi.
- Redukują poziom stresu
Człowiek zawsze powinien być blisko natury - widok zieleni naturalnie nas uspokaja i przywraca równowagę psychiczną. Dlatego zawsze warto mieć koło swojego stanowiska pracy np.doniczkę z Aloesem lub Skrzydłokwiatem.
- Stymulują kreatywność i poprawiają koncentrację
Nie każdy wie, że widok pstrokatych liści i kolorowych kwiatów może wyzwalać kreatywne działanie! Według badań przeprowadzonych przez Texas A&M University, rośliny mogą zwiększyć kreatywność o 15%. Co więcej, naukowcy z Regent's University London sugerują, że wpływ ten może być szczególnie widoczny w przypadku osób tworzących obrazy i grafiki.
- Zwiększają prywatność pracowników.
Szafki z roślinami to idealny sposób na podzielenie otwartej przestrzeni i zapewnienie spokojnych warunków do pracy. Rośliny, które będą pięknie oplatać meble i ściany to Epipremnum i Monstera.
- Zapewniają odpowiednią akustykę we wnętrzu
Coraz bardziej widocznym trendem stają się ogrody wertykalne, które pozwalają na wprowadzenie sporej ilości zieleni nawet na niewielkiej powierzchni. Takie zielone ściany (wypełnione np. Filodendronem i Epipremnum) doskonale tłumią uciążliwe hałasy, co również wpływa na samopoczucie pracowników.
Warsztaty z roślinami? Jesteśmy na tak!
Ważnym aspektem w każdej pracy jest wymiar społeczny. Regularne spotkania w biurze pomagają nawiązywać więzi między pracownikami i mocniej identyfikować się z firmą. Ważne, aby nie były to spotkania wyłącznie służbowe, ale także warsztatowe - rozwijające i służące integracji. Warto zadbać o regularne organizowanie zajęć dla pracowników, podczas których można rozwijać swoją kreatywność i umiejętność współpracy. Takim zajęciem może być rękodzieło lub warsztaty z roślinami, które dodatkowo relaksują i wpływają na zdrowie pracowników.
Co roku w okresie świątecznym Kwiaty dla Biura oferują firmom program well-beingowy WSPÓLNE STROIKOWANIE, będący odpowiedzią na potrzeby pracowników. W wielu miejscach program stał się już tradycją firmową, która świetnie wpisuje się w klimatyczny czas Świąt Bożego Narodzenia. W pozostałe pory roku Kwiaty dla Biura prowadzą warsztaty z tworzenia LASÓW W SŁOIKU.
Nasze warsztaty udowadniają, że podczas zajęć manualnych z roślinami uczestnicy lepiej się poznają, integrują z innymi, a ich praca na co dzień staje się płynniejsza i przyjemniejsza. Poza przyjemnością i relaksem, dodatkową nagrodą jest zawsze własnoręcznie przygotowana dekoracja.
Korzyści wynikające z well-being w miejscu pracy
Warto pamiętać, że strategia firmy oparta na well-beingu przynosi długotrwałe korzyści dla firmy:
- Wyższa produktywność pracowników
Inwestycja w well-being pracowników przekłada się na wyższą produktywność i jakość pracy. Pracownicy, którzy czują się dobrze fizycznie, psychicznie i społecznie, są bardziej zaangażowani, kreatywni i skoncentrowani na swoich zadaniach.
- Niższy poziom absencji i rotacji pracowników
Dbanie o dobrostan pracowników wpływa na ich lojalność i chęć pozostania w firmie, co zmniejsza koszty związane z rekrutacją i szkoleniem nowych pracowników.
- Poprawa satysfakcji i lojalności pracowników
Gdy pracownicy czują się doceniani, dobrze traktowani i mają możliwość rozwoju, są bardziej zadowoleni ze swojej pracy i chętnie angażują się w realizację wspólnych celów.
- Wzmocnienie wizerunku firmy jako pracodawcy godnego zaufania
Firmy powinny budować pozytywny wizerunek na rynku pracy. Dzięki temu stają się atrakcyjnymi pracodawcami, co przyciąga najlepszych kandydatów.
Materiał ukazał się w e-booku Redakcji Real Estate Magazine "Koncepcja well-being w przestrzeniach biurowych".