Zamieszczenie w biurze roślin i kwiatów ma niewątpliwie wiele zalet, do których możemy zaliczyć poprawę jakości powietrza, lepsze samopoczucie i efektywność pracowników, korzystny wpływ na ich zdrowie, a także zmniejszenie poziomu hałasu. Dlatego też coraz więcej firm decyduje się zazielenić swoje biura. Tu jednak pojawia się pytanie, jak dobrać odpowiednie kwiaty i rośliny do biura?
Co wziąć pod uwagę, wybierając rośliny do biura?
Ilość światła
Ilość światła jest jednym z najważniejszych czynników wpływających na rośliny. Niektóre gatunki wolą nasłonecznione, inne z kolei lepiej się czują w miejscach ciemniejszych. Należy jednak pamiętać, że rośliny nie powinny być wystawione na bezpośrednie mocne światło słoneczne, gdyż dla wielu gatunków taka ekspozycja jest bardzo niekorzystna. Dobierając rośliny do swojego biura koniecznie określ stopień nasłonecznienia, jaki panuje przez cały dzień – pozwoli Ci to wybrać odpowiednie gatunki.
Temperatura panująca w biurze
Mimo to, że większość roślin do wewnątrz dobrze radzi sobie w tradycyjnych temperaturach panujących w biurach, to jednak niektóre z nich mogą wymagać specjalnych warunków. Dlatego warto jest ustalić, jaka średnia temperatura panuje w naszym biurze, zarówno w okresie cieplejszym, jak i zimniejszym. Należy także ustalić, w jakiej odległości od źródeł ciepła i od klimatyzacji znajdować będą się rośliny, ponieważ na wiele roślin negatywnie będzie wpływać podmuch zarówno ciepłego, jak i zimnego powietrza. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko braku aklimatyzacji roślin, a także ewentualnego ich stresowania np. przez sezonowe, duże zmiany temperatur. Pamiętaj, że rośliny lubią stałą temperaturę.
fot. biuro Colliers w Warszawie (zobacz case study z tego biura)
Miejsce docelowe i wielkość przestrzeni
W zależności od tego, w jakim miejscu planujesz umieścić rośliny, zależeć będzie przede wszystkim ich wielkość. Źle dobrana wielkościowo roślina w stosunku do miejsca i mebli znajdujących się obok może mocno zaburzyć całokształt wizualny i po prostu źle wyglądać.
Dobierając miejsca dla roślin należy pamiętać, że każda roślina powinna mieć zapewniony swobodny przepływ powietrza i chociażby minimalną przestrzeń dookoła siebie. Wciskanie ich w kąt, czy upychanie między meblami może im mocno zaszkodzić. Warto również przyjrzeć się, jak poruszają się po biurze pracownicy, co pozwoli zamieścić rośliny w miejscu, w którym na pewno nie będą nikomu przeszkadzały. Złe miejsce może spowodować, że rośliny staną się uciążliwe zamiast sprawiać przyjemność i spełniać wyznaczony cel.
Ustal cel, jaki mają spełnić rośliny
Różne rośliny mogą spełniać inny cel w zależności od miejsca. Przykładowo małe rośliny doniczkowe, dobrze wyglądające na biurku czy w małych pokojach, już nie sprawdzą się tak dobrze w sali konferencyjnej czy w lobby przy recepcji, gdzie mają „witać” gości. Dlatego warto przed doborem roślin określić cel i rolę, jaki mają pełnić. Takim celem może być np. polepszenie jakości powietrza w biurze, urozmaicenie kolorystyczne jednolitego tła, zwiększenie efektu wizualnego gości, czy też zwiększenie efektywności pracowników i komfortu ich pracy.
fot. biuro Syzygy Warsaw (zobacz case study z tego biura)
Określ, czy masz czas potrzebny na opiekę nad roślinami
Ostatnią kwestią, którą warto wziąć pod uwagę, wybierając rośliny do biura, jest nasze doświadczenie z nimi. Jeśli jesteśmy osobą, która nigdy nie opiekowała się roślinami, czy też nie ma na to czasu, to warto wybrać gatunki niewymagające częstego doglądania. Albo też zlecić to zewnętrznej firmie, takiej jak Kwiaty Dla Biura, która zajmie się kompleksowo doborem, rozmieszczeniem i dalszą opieką J
Mając na uwadze powyższe aspekty, dekorowanie biura roślinami i kwiatami w sporej mierze sprowadza się do osobistego stylu i preferencji. Dla jednych milsze dla oka będą rośliny podłogowe, dla innych wiszące, a jeszcze inni preferować będą różnorodną kolorową mieszankę. Poniżej przedstawiamy przykładowe wystroje wnętrz biurowych z propozycjami roślin i kwiatów, które dobrze się w nich sprawdzą i niewątpliwie dodadzą im uroku.
Różne style, różne rośliny
Styl klasyczny
Styl ten charakteryzuje się stonowaniem i elegancję, prostotą, praktycznością, a także ponadczasowością. Podstawą takiego biura są stonowane kolory, koniecznie drewniane meble w naturalnym odcieniu – stylowe biurka i szafy, skórzane sofy i fotele, a także dodatki w postaci elementów związanych ze sztuką jak obrazy w drewnianych, często pozłacanych ramach.
Do takiego wystroju wnętrza idealnie sprawdzą się rośliny takie jak:
- Juka
- Kluzja
- Polyscias
Styl nowoczesny
Biura urządzone w stylu nowoczesnym przepełnione są prostymi i lekkimi formami, w tym nowoczesnymi meblami niekoniecznie drewnianymi, a raczej z metalu i tworzyw sztucznych. Ściany często pozostają betonowo szare, a zdobią je przeszklone szafy. W dodatkach warto zachować umiar i ograniczyć się do drobnych elementów, np. stojących na biurkach. Kolorystyka natomiast nie musi być stonowana, jednak powinno się unikać intensywnych i bardzo wyrazistych kolorów – najlepiej sprawdzą się biel, czerń i grafitowa szarość.
W stylu tym dobrze wyglądać będą rośliny:
- Sansewieria
- Szeflera
- Haworsja
fot. Biuro Immofinanz (zobacz case study z tego biura)
Styl loftowy
Biura w stylu loftowym przede wszystkim charakteryzują się dużymi otwartymi przestrzeniami i oknami oraz wysokimi sufitami – często są to przystosowane przestrzenie po starych zakładach. W ramach tego stylu w biurach widoczne są elementy industrialne, surowe ściany z odsłoniętą cegłą, z wyeksponowanymi drewnianymi belkami, rurami i kablami, a także dużymi lampami i ciężkimi metalowymi drzwiami.
Roślinami pasujący do tego stylu niewątpliwie są:
- Monstera Deliciosa
- Strelicja
- Epipremnum
fot. biuro Brain Embassy (zobacz case study z tego biura)
Styl skandynawski
Styl skandynawski, podobnie trochę jak klasyczny, charakteryzuje się prostotą i funkcjonalnością. Wnętrza są przede wszystkim estetyczne, praktyczne i oszczędne w wystroju, brakuje nadmiaru przedmiotów i mebli, utrzymane są proste linie i kształty. Wykorzystywane są głównie naturalne materiały. Takie zaprojektowanie mocno wpływa na poprawę koncentracji i na kreatywność. Jest to dość minimalistyczny styl w chłodnej kolorystyce z wnętrzami z dużą ilością światła.
W tak zaprojektowanej przestrzeni dobrze odnajdą się rośliny takie jak:
- Aspidistra
- Zamiokulkas
- Zielistka