Czy wiecie, że Kwiaty dla Biura to nie tylko… kwiaty dla biura? W zieleń przystrajamy również domy i mieszkania – w końcu w tych miejscach też często towarzyszy nam praca! Poza tym wierzymy, że każde wnętrze zasługuje na kwiaty, które zapewnią domownikom lepszy nastrój i czyste powietrze.
Jednak zaaranżowanie domowej przestrzeni (mniejszej powierzchni, z bardziej zróżnicowanymi meblami) wcale nie jest prostsze od domowej. Wszystko zależy od tego, ile światła dostaje się do danego wnętrza – to ono ostatecznie determinuje liczbę i gatunki roślin, które możemy tam umieścić. Nie lada wyzwaniem była dla nas realizacja w pewnym niezwykłym mieszkaniu o powierzchni 100 m2, w którym najlepszy poziom nasłonecznienia znajduje się… przy dachu.
Wnętrze ze świetlikiem
W tym domu świetlik nad schodami tworzy idealne warunki do wzrostu roślin – słońce wpada bezpośrednio do holu znajdującego się na piętrze. Architekt, który zaprojektował całe wnętrze domu pomyślał, że to idealna okazja do stworzenia swego rodzaju ogrodu, który będzie widoczny zarówno z parteru, jak i piętra. Specjalnie do tego celu stworzył „platformę” z barierkami, w której mieliśmy przyjemność skomponować „domową dżunglę”.
Podczas aranżacji tego miejsca, postawiliśmy na rośliny, które będą rosły w górę w kierunku światła. Tym sposobem zieleń będzie się z czasem rozrastać i tworzyć roślinną ścianę. Na wspomnianą dżunglę złożyły się Szeflery (zagęszczają kompozycję), Strelicje (subtelny i elegancki akcent zamykający) i mniejsze gatunki typu Sansevieria, Filodendron i Agloanemy, które sprawiły, że kompozycja jest wielopoziomowa.
Ogromną zaletą całej aranżacji jest to, że jest ona łatwa do podlewania dzięki specjalnie zaprojektowanej balustradzie (szerokie przestrzenie między barierkami). Poza tym zebrane w jednym miejscu rośliny tworzą „ogród”, który jest znacznie bardziej oryginalny i efektowny od pojedynczo rozstawionych donic.
Taras
Jednak w tym domu nie poprzestaliśmy wyłącznie na ozdobieniu platformy na piętrze - kwiaty odgrywają równie ważną rolę na tarasie mieszkania, na którym mieszkańcy zarówno pracują, ale też bawią się ze swoimi pociechami. Rośliny są tu nie tylko ozdobą, ale także zielonym, naturalnym parawanem, który zapewnia intymność nawet w dużym mieście.
Na tarasie postawiliśmy niezbyt szerokie (30 cm), włoskie donice, które są idealnie dopasowane do paneli podłogowych tarasu (podobny odcień). Do tego donice wyróżniają się interesującą fakturą, która imituje strukturę drewna, co nadaje im elegancji i naturalnego sznytu. Ozdobne donice są również trwałe – razem z rosnącymi w nich roślinami przetrwają na zewnątrz długie lata, a tym nawet mroźne zimy.
Ta realizacja dowodzi, że nawet najciemniejsze mieszkanie może mieć potencjal do uprawiania roślin doniczkowych – trzeba tylko odnaleźć odpowiednie miejsce, w którym nasze kwiaty poczują cię dobrze. Bo szczęśliwe kwiaty to szczęśliwi domownicy… tak to się mówiło?