Wydawałoby się, że rośliny biurowe nie mają wiele zbyt wspólnego z Corporate Governance, czyli ładem korporacyjnym – ostatnią składową strategii ESG. Okazuje się jednak, że te zielone akcenty w biurach mogą znacząco wpływać na przejrzystość działań, etykę, odpowiedzialność oraz zarządzanie ryzykiem w firmie.
Czym jest ład korporacyjny w strategii ESG?
Na początku wyjaśnimy, co oznacza termin “Corporate Governance” w rozumieniu strategii ESG. Ład korporacyjny odnosi się do zasad i norm regulujących relacje między różnymi organami firmy, takimi jak fundatorzy, rada nadzorcza i zarząd. Obejmuje zarówno formalne zasady, zapisywane w umowach i regulaminach, jak i te niepisane, czyli normy i zwyczaje panujące w firmie.
Jak podaje portal Brightest, pod literą „G” kryją się takie elementy jak:
- ład korporacyjny
- wynagrodzenie kadry kierowniczej
- transparentność w komunikacji
- podejmowanie decyzji
- różnorodność i inkluzywność
- etyka i polityka antykorupcyjna
- prawo własności
- księgowość i kontrole finansowe
Jak rośliny biurowe wspierają ład korporacyjny?
Znając już definicję ładu korporacyjnego, można zadać pytanie, jak rośliny doniczkowe mogą wpisywać się w ten konkretny obszar strategii ESG.
Przejrzystość działań i etyka
Inwestowanie w zazielenianie przestrzeni biurowych jest wyrazem troski firmy o zdrowie i komfort pracowników. Przedsiębiorstwa, które otwarcie komunikują swoje zaangażowanie w tworzenie przyjaznego środowiska pracy, budują swoją reputację jako organizacje etyczne i odpowiedzialne. Dbanie o roślinność w biurze może być postrzegane jako część większej strategii transparentności.
Zarządzanie ryzykiem
Jak dobrze wiemy, rośliny filtrują powietrze, redukują stres i ogólnie pozytywnie wpływają na samopoczucie pracowników. Dlatego zielone biura to zdrowsze środowiska pracy, do których po prostu chce się przychodzić, o czym pisaliśmy w naszym wcześniejszym artykule.
Można zatem uznać, że dbanie o zdrowie fizyczne i psychiczne pracowników jest również elementem zarządzania ryzykiem w firmie. W jaki sposób? Wprowadzenie roślin do biura jest jednym z działań prewencyjnych, dzięki którym zmniejsza się liczba zwolnień lekarskich, a także częstotliwość rotacji na poszczególnych stanowiskach. Stabilna sytuacja w firmie oznacza mniejsze ryzyko operacyjne, co jest kluczowe dla długoterminowej efektywności.
Zaangażowanie firmy
Odpowiednie zaprojektowanie i zazielenienie biura jest też dowodem na zaangażowanie firmy – nie tylko jeśli chodzi o zdrowie pracowników, ale też o środowisko naturalne (oczyszczanie powietrza, uprawa rodzimych gatunków roślin, kwietne łąki na tarasach itp.). Takie działania nie tylko poprawiają wizerunek firmy, ale także wzmacniają jej pozycję na rynku jako lidera w dziedzinie zrównoważonego rozwoju.
Co więcej, firmy, które inwestują w inicjatywy proekologiczne i prospołeczne, łatwiej przyciągają i utrzymują wartościowych pracowników, co jest nieocenione w kontekście budowania przewagi konkurencyjnej.
Rośliny biurowe wspierają realizację celów związanych z ładem korporacyjnym poprzez tworzenie zdrowszego i bardziej przyjaznego środowiska pracy. Tym sposobem firma buduje swoją reputację jako organizacji etycznej, odpowiedzialnej i transparentnej, a to jest dziś niezwykle istotne z perspektywy potencjalnych inwestorów.
Dowiedz się również jak rośliny wspierają założenia środowiskowe i założenia społeczne w strategii ESG!
↓ ↓ ↓
Zobacz też: E jak Environmental. Jak rośliny biurowe wspierają założenia środowiskowe w ESG
Zobacz też: S jak Society. Jak rośliny biurowe wspierają założenia społeczne w ESG